ΛΕΥΚΗ ΙΣΟΠΑΛΙΑ ΑΝ ΚΑΙ…

0
626
 film1

Tylisos01Η Γόρτυνα μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και στο 13’ ο Μαθιουδάκης δεν «τσίμπησε» όπως ήθελε τη μπάλα με αποτέλεσμα ο γκολκίπερ της Τυλίσου Μυλωνάκης να τον προλάβει την τελευταία στιγμή.Δέκα λεπτά αργότερα η ωραία κεφαλιά του προωθημένου Ξαγοράκη, έφυγε ελάχιστα άουτ. Ενώ ένα λεπτό αργότερα η ομάδα μας έχασε τη σημαντικότερη ευκαιρία του ματς, με τον Μικελ να βγαίνει μόνος του ε τον τερματοφύλακα, όμως το πλασέ του έφυγε άουτ.Tylisos05Στο 28’ νέο ωραίο σουτ του Μηναδάκη έφυγε ελάχιστα άουτ. Και στο 45’ έγινε η φάση που αναφέραμε και παραπάνω με τον Κωστάκη να εκτελεί τελικά το φάουλ (και όχι πέναλτι), που υπέδειξε ο Σπινάκης και η μπάλα να φεύγει ελάχιστα άουτ από την εστία του Μυλωνάκη.Αυτή ήταν και η τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου, με τις δύο ομάδες να οδηγούνται χωρίς σκορ στα αποδυτήρια.Tylisos06Στο δεύτερο ημίχρονο η Γόρτυνα δεν μπήκε το ίδιο καλά όπως στο πρώτο και η Τύλισος αρχικά στο 55’ και στη συνέχεια στο 63’, να έχει σημαντικές ευκαιρίες ν’ ανοίξει το σκορ, όμως ο Ανδρικάκης αντέδρασε εξαιρετικά και στις δύο περιπτώσεις.Στο 71΄η γηπεδούχος ομάδα είχε κι αυτή την ευκαιρία να σκοράρει, όμως η κεφαλιά του Κεφάκκη από πλάγια κατευθυνόταν προς το τέρμα, αλλά λίγο πριν περάσει τη γραμμή έδιωξαν με υπερένταση οι αμυντικοί της Τυλίσοου.Tylisos07Ενώ δύο λεπτά αργότερα, εξαιρετικό σουτ του Κωστάκη έφυγε εκατοστά άουτ από το δεξί δοκάρι του Μυλωνάκη.Αυτή ήταν και η τελευταία φάση του ματς, με τις δύο ομάδες να οδηγούνται στ αποδυτήρια με το στείρο 0-0.Απαράδεκτη ήταν η διαιτησία του κ. Σπινάκη, ο οποίος με τα ανεξήγητα σφυρίγματα του ένθεν και ένθεν, λίγο έλλειψε να τινάξει, χωρίς λόγο, το ματς στον αέρα, προκαλώντας εκνευρισμό τόσο στους παίκτες όσο και στους φιλάθλους των δύο ομάδων. Με πολλές λάθος υποδείξεις και οι δύο βοηθοί του.Tylisos08Αξίζει να σημειώσουμε ότι πριν την έναρξη του ματς, ο αρχηγός της Γόρτυς Α. Ξαγοραράκης προσέφερε μια ανθοδέσμη με λουλούδια στον Παναγιώτη Κορδονούρη, για τη διετή προσφορά του μέχρι και το καλοκαίρι στην Γόρτυνα .Tylisos03 Tylisos04Μετά το τέλος του ματς ο προπονητής της Γόρτυνας: κ. Τσαγκαράκης δήλωσε στην επίσημη ιστοσελίδα του σωματείου : «Ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι, απέναντι σε μια ομάδα που δύσκολα δέχεται γκολ. Ξέραμε ότι όποιος έβαζε το γκολ, πιθανότατα θα έπαιρνε και το ματς. Στο πρώτο ημίχρονο ήμασταν πολύ καλύτεροι από την Τύλισο και θα μπορούσαμε σε αρκετές περιπτώσεις να είχαμε βάλει ένα γκολ. Στο δεύτερο μισό δεν ήμασταν τόσο καλοί όσο στο πρώτο και η Τύλισο είχε κι αυτή τις δικές της ευκαιρίες. Έτσι αν βάλουμε τις ευκαιρίες σε μια ζυγαριά, αν μια ομάδα έπρεπε να κερδίσει σήμερα, μάλλον θα πρέπει να είμασταν εμείς. Τέλος πάντων, το αποτέλεσμα μάλλον δεν αφήνει αδικημένη καμιά από τις δύο ομάδες. Παρά το ότι δε νικήσαμε, διατηρήσαμε το αήττητο των τελευταίων αγωνιστικών και θα προσπαθήσουμε ακόμα περισσότερο, να πάρουμε στα επόμενα ματς τους τους τρεις βαθμούς που δεν πήραμε σήμερα.”Tylisos09Γόρτυς: Ανδρικάκης, Αντουράκης, Κωστάκης, Ξαγοραράκης, Κεφάκης, Φανουράκης, Μπέης(27’ λ.τ. Μηναδάκης), Κοζυράκης(81’ Αεράκης), Μαθιουδάκης(88’ Μάλο), Κοκολάκης, Μικελ(72’ Μπαλωμένος)Τύλισος: Μυλωνάκης, Σπάρος, Ρεμιγιάκης(90′ Αθουσάκης), Κορδονούρης, Σπυριδάκης, Κριτσωτάκης, Χατζησεβαστός, Αποδουλιανάκης(66′ Παπαδάκης), Τριανταφυλλάκης, Μανιούδης, Δασκαλάκης(80′ Μανιώρος) Tylisos10