0
417

film1

Zaros 02

Η Γόρτυνα μπήκε νωχελικά στο ματς, με το Ζαρό να έχει στο πρώτο τέταρτο την πρωτοβουλία των κινήσεων.
Από εκεί και μετά η Γόρτυς άρχισε σιγά – σιγά να παίρνει τα ηνία του ματς με τον Νικηταρά να απειλεί στο 20’ με απευθείας εκτέλεση φάουλ.

Zaros 03

Στο 31’ η Γόρτυς μπήκε μπροστά στο σκορ.
Ο Νικηταράς κυνήγησε μια χαμένη μπαλιά αναγκάζοντας τον  τον τερματοφύλακα του Ζαρού Μήτρού, να παραχωρήσει κόρνερ.
 Στην εκτέλεση του κόρνερ ο Κεφάλης με δυνατή κεφαλιά άνοιξε το σκορ για τους Γηπεδούχους.

Zaros 06

οι πανυγηρισμοί στο γκολ του Κεφάκη…
Το γκολ αυτό έδωσε ώθηση στην Γόρτυνα η οποία έψαξε πολλές φορές το δεύτερο γκολ.
Στο 34’ ο Δημήτρης βρέθηκε μια ανάσα από το 2-0, με τον αμυντικό των γηπεδούχω να τον κοντράρει την τελευταία κυριολεκτικά στιγμή.

Zaros 04

Τέσσερα λεπτά αργότερα απευθείας κόρνερ του ίδιου παίκτη διώχνει με δυσκολία ο τερματοφύλακας του Ζαρού.
Ένα λεπτό αργότερα, απευθείας φάουλ του Νικηταρά η μπάλα φεύγει ελάχιστα άουτ.
Αυτή ήταν και η τελευταία φάση του ημιχρόνου, που βρήκε την ομάδα μας προηγούμενη με 1-0.

Zaros 05

Στο δεύτερο ημίχρονο η Γόρτυνα ήλεγχε το ρυθμό του ματς όμως ο τραυματισμός του Δημήτρη στο 57’ και ο τραυματισμός του Ι. Κοζυράκη ένα λεπτό αργότερα, ανέκοψαν πλήρως το ρυθμό της ομάδας μας.
Έτσι ο Ζαρός άρχισε να παίρνει μέτρα στο γήπεδο και να πιέζει την Γόρτυνα προκειμένου να ισοφαρίσει, με τον Ανδρικάκη πάντως να «καθαρίζει» δυο-τρεις φορές που χρειάστηκε, τις επικίνδυνες επιθέσεις των φιλοξενουμένων.

Zaros 07

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Γηπεδούχος ομάδα ξαναπήρε την πρωτοβουλία των κινήσεων και στο 83’ ο Μπέης βρέθηκε σε εξαιρετική θέση για γκολ, όμως το σουτ του πέρασε ελάχιστα άουτ.
Στο 90 η Γόρτυς έχασε μοναδική διπλή ευκαιρία με το Μηναδάκη αρχικά να σουτάρει πάνω στον τερματοφύλακα και τον Κοζυράκη, με εξουδετερωμένο πια τον τερματοφύλακα των φιλοξενουμένων να σουτάρει αδύναμα προς το τέρμα με το Γενιτσαρίδη να διώχνει πάνω στη γραμμή για την ομάδα του Ζαρού.

Zaros 08

Ένα λεπτό αργότερα η Γόρτυνα κέρδισε πέναλτι, σε χέρι αμυντικού των φιλοξενουμένων με το Μπατούνα να ευστοχεί από τα 11 βήματα και να σφραγίζει τη πολύτιμη νίκη για την Γόρτυνα…

Zaros 09

Το εύστοχο πέναλτι του Μπατούνα…
Αμέσως μετά το τέλος του ματς ο προπονητής της Γόρτυνας ο κ Γ. Ποντίκαλης δήλωσε στην επίσημη ιστοσελίδα του σωματείου : «Έγινε ένα δυνατό παιχνίδι. Χρειαζόμασταν τη νίκη και παρά το άγχος μας τα καταφέραμε. Τα παιδιά προσπάθησαν, έδωσαν τον καλύτερο τους εαυτό και πήραμε τους τρεις βαθμούς που τόσο θέλαμε. Κρατάμε αυτούς τους τρεις βαθμούς σαν ένα ακόμα «μαξιλάρι» από την επικίνδυνη ζώνη. Καλή συνέχεια στο Ζαρό και εμείς να πάμε όσο ψηλότερα γίνεται. Τέλος να ευχηθώ περαστικά τόσο στον Δημήτρη που έχει χτύπημα στα πλευρά, όσο και στον Κοζυράκη του Ζαρού, που αρχικά μας ανησύχησε όλους στο γήπεδο. Τους εύχομαι καλή και γρήγορη επάνοδο».

Zaros 10

ΓΟΡΤΥΣ:Ανδρικάκης, Ξαγοραράκης, Χουδετσανάκης, Αντουράκης, Κωστάκης, Κεφάκης, Κοκολάκης, Δημήτρης (57′ Κοζυράκης), Νικηταράς (76′ Μηναδάκης), Μπέης (87′ Μπαλωμένος), Μπαντούνας (93′ Παπαγγελής)

ΖΑΡΟΣ: Μήτρου, Κοζυράκης (61′ λτ Γενιτσαρίδης), Λιοδάκης, Κουτσάκης, Λογοθέτης, Φραγκιαδουλάκης, Σκουλάς, Πετράκης, Μεταξάκης Α., Κλαπάκης, Παραθύρας.