ΝΙΚΗ ΤΗΣ ΓΟΡΤΥΝΑΣ ΜΕ ΤΗ ΦΑΙΣΤΟ ΣΤΟΥΣ ΑΓΙΟΥΣ ΔΕΚΑ…

0
439
film1

faistos 02Μία η πρεμιέρα, μία η υπερβολική ζέστη, οι παίκτες των δύο ομάδων μπήκαν μουδιασμένα στον αγωνιστικό χώρο. Παρ’ όλα αυτά η ομάδα της Γόρτυς είχε την πρώτη καλή ευκαιρία με τον Μπέη στο 10′ για να απαντήσει δέκα λεπτά αργότερα η Φαιστός, με την κεφαλιά του Παπαδάκη να φεύγει ελάχιστα άουτ.faistos 04Από εκεί και μετά η Γόρτυς ανέβασε στροφές. Κι ενώ όλα έδειχναν ότι οι δύο ομάδες θα πήγε αν  0-0 στο ημίχρονο, ο αρχηγός Αλέξανδρος Ξαγοραράκης είχε άλλη γνώμη. Στο 45′ έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, με καρφωτή κεφαλιά, ανοίγει το σκορ για τους Γηπεδούχους…faistos 06
Στίς αρχές του δευτέρου  ημίχρονο και πιο συγκεκριμένα στο 57′ η Φαιστός σε μια στιγμή αδράνειας για την άμυνα της Γόρτυνας καταφέρνει να ισοφαρίσει σε 1-1 με τον Καραλάκη.
Όμως στο 72′ ο αρχηγός  Αλέξανδρος Ξαγοραράκης, ξανά με κεφαλιά γράφει το 2-1 ..Ενώ οκτώ λεπτά αργότερα από σέντρα του Μικελ ο νεοεισελθόν Στεφανάκης κάνει το 3-1…faistos 05
Το σκορ δεν άλλαξα μέχρι το τέλος του ματς, παρά το γεγονός ότι στο 87, σε φάουλ της Φαιστού λίγο κάτω από το κέντρο του γηπέδου, η μπάλα πήρε περίεργη τροχιά, υποχρεώνοντας τον Ανδρικάκη να πεταχτεί στο αριστερό του “γ”  και να διώξει με δυσκολία.faistos 07Μετά το τέλος του ματς, ο προπονητής της Γορτυς  κ. Κ. Τσαγκαράκης, δήλωσε στην επίσημη ιστοσελίδα της ομάδας  ” Είχαμε πει από την αρχή σήμερα με τους παίκτες μας ότι ο στόχος στην πρεμιέρα ήταν να κερδίσουμε το παιχνίδι. Ο στόχος επιτεύχθηκε και είμαστε ικανοποιημένη γι αυτό. Για την συνέχεια θέλουμε να διορθώσουμε πολλά πράγματα. Μην ξεχνάμε ότι αυτή η ομάδα στήθηκε από την αρχή φέτος, με πολλούς νέους παίκτες να έρχονται το τελευταίο δεκαπενθήμερο και πολλούς από τους παλιούς, λόγω επαγγελματικών υποχρεώσεων, να λείπουν για μεγάλο διάστημα από το αρχικό στάδιο της προετοιμασίας. Έτσι είχαμε πει ότι στόχος σ’ αυτά τα πρώτα παιχνίδια είναι να πάρουμε όσο περισσότερους βαθμούς μπορούμε, ενώ  παράλληλα δουλεύοντας όλοι μαζί,  να φτάσουμε την ομάδα εκεί που θέλουμε. Είναι αλήθεια ότι τελικά έχουμε ένα ρόστερ και ποιοτικά και αριθμητικά πολύ καλό κι αυτό που μένει, είναι με πολύ δουλειά, να φτάσουμε στο επιθυμητό επίπεδο που θέλουμε για την ομάδα.  Τώρα για το σημερινό παιχνίδι νομίζω ότι δίκαια πήραμε την νίκη. Είχαμε πολλές ευκαιρίες να καθαρίσουμε το ματς από το πρώτο ημίχρονο, δεν προσέξαμε σε μια στιγμή και πα’ όλο που δεχτήκαμε την ισοφάριση, συνεχίσαμε να πατάμε καλύτερα στο γήπεδο και κατορθώσαμε να πετύχουμε άλλα δύο γκολ και να τελειώσουμε το ματς. Ξεκινήσαμε λοιπόν νικηφόρα στην πρεμιέρα, που πάντα κρύβει δυσκολίες,  αυτό έχει σημασία για τώρα. Στόχος επετεύχθη, όλα τ άλλα θα τα φτιάξουμε στην πορεία του πρωταθλήματος. Συγχαρητήρια στους παίκτες μου, καλή συνέχεια στην ομάδα της Φαιστού.”faistos 08
Ο σκόρερ των δύο τερμάτων και αρχηγός της ομάδας Αλέξανδρος Ξαγοραράκης στην ερώτηση μας αν ήταν τρελός ο αρχηγός σήμερα, απάντησε μετά το τέλος του ματς: “Η προσπάθεια έγινε απ όλους.  Όλοι προσπαθήσαμε, όλοι κάναμε αυτά που μας είπε ο προπονητής. Στην αρχή δεν μας βγήκε το ματς, στην πορεία όμως βρήκαμε τα πατήματα μας και κερδίσαμε. Αυτό ήταν το ματς. Ψυχή και πάθος απ’ όλους και συνεχίζουμε. Καλή χρονιά, καλή σεζόν σε όλους, με υγεία.”faistos 09
Εξάλλου ο τερματοφύλακας της Γόρτυνας Ραφαήλ Ανδρικάκης, δήλωσε: “Ήμασταν καλύτερη ομάδα, δεχτήκαμε ένα γκολ που δεν έπρεπε, αλλά παρ’ όλα αυτά κερδίσαμε δίκαια”.
Ενώ και ο Βασίλης Μπατούνας δήλωσε με τη σειρά του: ” Ήμασταν καλύτεροι σε όλο το ματς. Κάναμε αρκετές ευκαιρίες, πετύχαμε τρία γκολ και κερδίσαμε δίκαια, στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος που πάντα κρύβει δυσκολίες”.
Τέλος ο προπονητής της Φαιστού κ. Στέλιος Ανωγειανάκης δήλωσε: “Ξέραμε ότι ήταν ένα δύσκολο ματς. Δεχτήκαμε ένα γκολ σε καίριο σημείο στο τέλος του ημιχρόνου, ενώ νομίζω ότι στο 2-1 έχει γίνει επιθετικό φάουλ. Δεν έχει σημασία όμως. Αδρανήσαμε λίγο αργότερα, δεχτήκαμε κι ένα τρίτο γκολ κι εκεί τελείωσε το ματς. Είχαμε πολλές δυσκολίες στην διάρκεια της προετοιμασίας. Κάναμε προπονήσεις με δώδεκα, δεκατρείς παίχτες κάθε φορά  κι αυτό ήταν πρόβλημα. Θα προσπαθήσουμε να βελτιωθούμε στην πορεία. Καλή συνέχεια.” Με πολλά λάθη η διαιτησία του κ. Χαραλαμπάκη. Ενώ αρκέτες λάθος υποδείξεις είχε και ο πρώτος επόπτης κ. Καρατζάς. Γόρτυς: Ανδρικάκης, Αντουράκης, Αεράκης, Ξαγοραράκης, Χουδετσανάκης(60’ Μάλο), Φανουράκης, Κοκολάκης, Μαθιουδάκης(75’ Στεφανάκης), Μπέης, Κοζυράκης(60’ Μικέλ), Μπατούνας(83’ Μηναδάκης)
Φαιστός: Μαστραντωνάκης, Γκερεδάκης, Σκαντζάκης(81’ Τζωρτζακάκης), Παπαδάκης Ν., Καραμανιτάκης, Παπαδάκης Α., Κουτσάκης, Ναβροζίδης(62’ Παπαδάκης Σ.), Παπαδάκης Γ., Τσακιρίδης(57’ Καραλάκης), Χαλκιαδάκης(72’ Ταβερναράκης) Πηγή: w.w.w.asgortys.gr