ΗΤΤΑ ΜΕ 3-1 ΑΠΟ ΤΟΝ ΖΑΡΟ Η ΓΟΡΤΥΣ…

0
1122

Zaros02Η Γόρτυνα  μπήκε καλά στο γήπεδο και μόλις στο 3’, ο Μπατούνας έσπασε το οφσάιντ των γηπεδούχων και μπήκε μόνος του από δεξιά, όμως η μπάλα στο κοντρόλ πήρε ταχύτητα στο γλιστερό τερέν με αποτέλεσμα να τον προλάβει την τελευταία στιγμή ο τερματοφύλακας του Ζαρού.Zaros03Λίγα λεπτά αργότερα όμως, ένα λάθος στο χώρο του κέντρου, έδωσε την ευκαιρία στους παίκτες του Ζαρού να βγουν μπροστά, με το σουτ του Κλαπάκης που ήταν ο τελικός αποδέκτης της μπάλας, να κοντράρει, ν’ αλλάζει πορεία και να καταλήγει βασανιστικά στα δίχτυα του ανήμπορου ν’ αντιδράσει Ανδρικάκη.Zaros04Η απάντηση της Γόρτυνας ήταν άμεση, αφού πέντε λεπτά αργότερα ο Μπέης ανετράπη μέσα στη μεγάλη περιοχή και ο Κεφάκης που ανέλαβε να χτυπήσει το πέναλτι, ισοφάρισε για την ομάδα μας σε 1-1.Zaros08Από εκεί και μετά το ματς κύλησε χωρίς μεγάλες φάσεις για τις δύο ομάδες, μια που το τερέν του γηπέδου γλιστρούσε αρκετά και δεν επέτρεπε εύκολα στους παίκτες των δύο ομάδων να αναπτυχθούν όπως ήθελαν.Zaros05Λίγο πριν το ημίχρονο όμως μια αδράνεια στην ανασταλτική λειτουργία της ομάδας μας, επέτρεψε στον Ρομπάκη να πιάσει δυνατό συρτό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, η μπάλα πήρε ταχύτητα στο βρεγμένο τερέν και κατέληξε στα δίχτυα του Ανδρικάκη γράφοντας το 2-1 για το Ζαρό. Σκορ που ήταν και το τελικό για το α ημίχρονο.Zaros06Δέκα λεπτά μετά την έναρξη του β ημιχρόνου, οι παίκτες της Γόρτυς άφησαν τους παίκτες του Ζαρού να αλλάξουν γρήγορα την μπάλα έξω από τη μεγάλη περιοχή της ομάδας μας, με τελικό αποδέκτη τον Νταβιγλάκη ο οποίος έκανε το 3-1 για την ομάδα του. Ο σκόρερ πάντως, μοιάζει να στρώνει την μπάλα μπροστά του με το χέρι. Διαιτητής και επόπτης, πάρα τις διαμαρτυρίες των παικτών της ομάδας, έφυγαν προς τη σέντρα κι έτσι το 3-1 ήταν γεγονός.Zaros07Η φιλοξενούμενοι  παρά το 3-1 συνέχιςαν να πιέζουν και τρία λεπτά αργότερα ο Γενιτσαρίδης «κατέβασε» με χέρια και με πόδια τον προωθημένο Ξαγοραράκη μέσα στην μεγάλη περιοχή του Ζαρού, μπροστά στα μάτια του διαιτητή κ. Πατεμτζή, ο οποίος αρνήθηκε το καταφανέστατο πέναλτι. Δείγμα ότι ο διαιτητής έκανε λάθος στη απόφαση του, ήταν το γεγονός ότι ο Ξαγοραράκης του διαμαρτυρήθηκε πολύ έντονα, όμως ο κ. Πατεμτζής δεν «τόλμησε» να του δείξει την κίτρινη κάρτα.Zaros09Η Γόρτυς είχε άλλες δύο μεγάλες ευκαιρίες μέχρι το τέλος του ματς, όταν στο 63 ο τερματοφύλακάς του Ζαρού Μήτρου, κατέβασε κυριολεκτικά από το «Γ» την κεφαλιά του Κεφάκη, ενώ στο 90’ έκανε απίστευτη απόκρουση σε καρφωτή δυνατή κεφαλιά του Ξαγοραράκη από τα τρία μέτρα.Αυτή ήταν και η τελευταία φάση του ματς το οποίο βρήκε τελικό νικητή το Ζαρό με 3-1.Zaros10ΖΑΡΟΣ: Μήτρου, Νταβιγλάκης(90′ Λεμονάκης), Πολυμερίδης Γ., Γενιτσαρίδης, Λογοθέτης, Λιοδάκης(60′ Αλμπαντάκης), Πολυμερίδης Χ., Κλαπάκης(77′ Παραθύρας), Ρομπάκης, Μεταξάκης Α., Κοζυράκης(49′ Φραγκιαδουλάκης)ΓΟΡΤΥΣ: Ανδρικάκης, Ξαγοραράκης, Αντουράκης, Μπαλωμένος(75’ Αεράκης), Κωστάκης, Μαθιουδάκης, Κεφάκης, Μπέης, Μηναδάκης(65’ Μάλο), Μικελ(46’ Κοκολάκης), Μπατούνας(46’ Κοζυράκης). Zaros11