1-1 ΤΟ ΜΑΤΣ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΕ ΓΟΡΤΥΣ ΚΑΙ ΠΟΡΟΥ…

0
624

Βγάζοντας περίσσιο πάθος και ποδοσφαιρικό εγωισμό (μετά την ήττα την προηγούμενη αγωνιστική από την Τύλισο), αλλά και μένοντας από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό προσηλωμένη στο αγωνιστικό της πλάνο η Γόρτυς, παρά τις πολλές και σημαντικές απουσίες της (Κεφάκης, Νικηταράς, Ψωμάς, Κωστάκης), ήρθε ισόπαλη 1-1 με τον Πόρο το απόγευμα στους Αγ. Δέκα, ενώ έχασε μεγάλες ευκαιρίες στο δεύτερο ημίχρονο να φύγει με το τρίποντο της νίκης.

Ο Πόρος μπήκε στο ματς δυνατά με τον Ανδρικάκη μόλις στο 4′ να αποκρούει εξαιρετικά στη δεξιά του γωνιά το φάουλ-φαρμάκι του Καστελλιανάκη.
Στο 18′ η Γόρτυνα  έβγαλε υποδειγματική αντεπίθεση με τελικό αποδέκτη τον Μπατούνα, τη σέντρα σουτ του οποίου έδιωξαν οι αμυντικοί του Πόρου σε κόρνερ.

poros03

Στο 20′ ο Καστελλιανάκης με μονοκόμματο σουτ απείλησε ξανά την εστία του Ανδρικάκη, ενώ πέντε λεπτά αργότερα ο ξεχασμένος Πολυχρονάκης εκμεταλλεύτηκε το δεύτερο συνεχόμενο κόρνερ των φιλοξενουμένων και με κεφαλιά έβαλε τον Πόρο μπροστά στο σκορ.
Δέκα λεπτά αργότερα, ο τερματοφύλακα του Πόρου Μήτρου, τροφοδότησε άθελα του το αμαρκάριστο Φουντουλάκη, ο οποίος μπήκε μέσα στη μεγάλη περιοχή αλλά την ώρα που πλάσαρε το Μήτρου, γλίστρησε στο βρεγμένο τερέν με αποτέλεσμα το πλασέ του να διώξει σε κόρνερ ο τερματοφύλακας των φιλοξενουμένων.

poros04

Από εκεί κα μετά το πρώτο ημίχρονο κύλισε χωρίς σημαντικές φάσεις για τις δύο ομάδες.
Στο δεύτερο ημίχρονο η Γόρτυνα μπήκε από την αρχή στο ματς με στόχο να ισοφαρίσει.

Κι αφού ο Ανδρικάκης στο 48′ κράτησε το 0-1 σε κεφαλιά εξ επαφής  του Καστελλιανάκη, άρχισε η αντεπίθεση για την Γόρτυνα
Στο 54′ το σουτ του Φραγκαδάκη έφυγε ελάχιστα άουτ.

poros05

Δέκα λεπτά αργότερα, ο Μήτρου αποκρούει την κεφαλιά του Αντωνάκη από το ύψος του πέναλτι.
Με την Γόρτυνα να συνεχίζει στο ίδιο ρυθμό, στο 72′ σε φάση διαρκείας στα καρέ του Πόρου οι αμυντικοί των φιλοξενουμένων δίωχνουν πάνω στη γραμμή το σουτ του Χελά.
Ένα λεπτό αργότερα, νέα ευκαιρία για την Γόρτυνα σε κεφαλιά του Χελά.
Στο 75′ ο Μηναδάκης δεν προλαβαίνει για λίγο να μπει ανάμεσα στο τελευταίο αμυντικό και τον Μήτρου, ενώ στο 79′ ξανά οι αμυντικοί του Πόρου διώχνουν πάνω στη γραμμή το γυριστό σουτ του Ξαγοραράκη αυτή τη φορά.

poros06

Στο 81′ η πίεση καρποφορεί, όταν σε εκτέλεση κόρνερ ο Χελά με κεφαλιά κανονιά ισοφαρίζει για την ομάδα της Γόρτυνας.
Στο υπόλοιπο χρόνο που απέμεινε ο Πόρος λίγο έλλειψε να “κλέψει” το ματς στις καθυστερήσεις, αλλά ο Ανδρικάκης ήταν ξανά εκεί, ενώ στην τελευταία φάση του ματς ο Δημήτρης από δεξιά πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του με τον τελευταίο αμυντικό των φιλοξενουμένων να τον κόβει λίγο πριν βγει φάτσα με τον Μήτρου.

Έτσι το τελευταίο σφύριγμα του κ. Ζερβάκη βρήκε τις δύο ομάδες να μοιράζονται γκολ και βαθμούς.

poros07

Μετά το τέλος του ματς ο προπονητής της Γόρτυνας  κ. Κοντάκης δήλωσε στο επίσημο site της ομάδας,

1-1  “Όταν κάτι επαναλαμβάνεται δεν μπορεί να είναι τυχαίο. Σήμερα αγωνιστήκαμε με πάρα πολλές ελλείψεις, με παίκτες βασικούς που έλλειπαν από το ρόστερ τις ομάδας, όμως τα παιδιά που τους αντικατέστησαν τα έδωσαν όλα. Όλοι η ομάδα ήταν πάρα πολύ καλή.  Είχαμε ένα συγκεκριμένο πλάνο, ο οποίο τα παιδιά το εκτέλεσαν όπως ακριβώς το είχαμε σχεδιάσει. Στο δεύτερο ημίχρονο ήμασταν ακόμα καλύτεροι και είχαμε αρκετές φάσεις όχι μόνο για να ισοφαρίσουμε, όπως κι έγινε, αλλά ακόμα – ακόμα για να πάρουμε το ματς. Είμαι πάρα πολύ ικανοποιημένος από άλλη μια μεγάλη προσπάθεια που έκαναν οι ποδοσφαιριστές μου, απέναντι σ’ έναν αντίπαλο που θα διεκδικήσει μέχρι τέλος το πρωτάθλημα, όπως έγινε και σε προηγούμενα δύσκολα ματς (με ΠΑΝΟΜ, ΠΑΟΚ κλπ). Γι αυτό είπα στην αρχή ότι κάτι που επαναλαμβάνεται δεν είναι τυχαίο. Καλή συνέχεια στην ομάδα του Πόρου κι εμείς θα συνεχίσουμε να παλεύουμε όλα τα παιχνίδια μέσα έξω με το ίδιο σθένος και τον ίδιο ζήλο.”

Γόρτυς: Ανδρικάκης, Φραγκιαδάκης, Σταυρακάκης, Χελά, Ξαγοραράκης, Μάλο, Μπαντούνας (70′ Μηναδάκης), Σαβοϊδάκης (88΄ Κυρλάκης), Μικέλ  (62΄ Δημήτρης), Αντωνάκης, Φουντουλάκης (55′ Κοζυράκης)
Πόρος: Μήτρου, Σκουλάς, Πολυχρονάκης, Χαρίτος, Παπουτσάκης, Μαγάκης (89′ Λεμονιάς), Μάρκου (60′ Μαγκουφάκης), Χρηστάκης (81′ Τσανγκόλι), Καστελιαννάκης (79′ Γουργιώτης), Σκούφος, Μεταξάκης.