ΡΟΥΒΑΣ-ΦΑΙΣΤΟΣ/ΠΥΡΓΙΩΤΙΣΣΑ 2-2…

0
509

Ένα πολύ όμορφο παιχνίδι έγινε στο γήπεδο των Δαφνών ανάμεσα στον Ρούβα και τη Φαιστό για την 5η αγωνιστική της Α2 ΕΠΣΗ.

Στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα η μπάλα πήγαινε πάνω-κάτω με πολλές ευκαιρίες μπροστά και από τις δύο εστίες.

Όσοι το παρακολούθησαν έφυγαν από το γήπεδο ικανοποιημένοι, καθώς απόλαυσαν ένα ωραίο θέαμα ανάμεσα σε δύο ποιοτικές ομάδες.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Ρούβας μπήκε δυνατά από τα πρώτα κιόλας λεπτά και δημιούργησε αρκετές φάσεις για γκολ.

Μάλιστα θα μπορούσε να προηγηθεί αν η προσπάθεια η προσπάθεια του Νικάκη δεν κατέληγε στο δοκάρι στο 17ο λεπτό.

Τελικά το σκορ για τους γηπεδούχους άνοιξε στο 39ο λεπτό με το όμορφο σουτ του Πρίφτη που κατέληξε στο δεξί “Γ” και έγραψε το 1-0.

Λίγα λεπτά αργότερα ο Ρούβας διπλασίασε το προβάδισμα του με την ωραία απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ξημεράκη στο 43′.

Με το τέλος του πρώτου μέρους και με το σκορ στο 2-0 όλα έδειχναν πως ο Ρούβας θα έπαιρνε εύκολα τους τρεις βαθμούς.

Αλλά η Φαιστός είχε άλλη άποψη.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι εμφανίστηκαν μεταμορφωμένοι και αμέσως πίεσαν για να ξαναμπούν στο παιχνίδι.

Τα κατάφεραν με το γρήγορο γκολ του Μαυρογιαννάκη στο 62‘ μετά από καλή κυκλοφορία και κοντινό πλασέ.

Στιγμές αργότερα και με πανομοιότυπο τρόπο ήρθε και το γκολ της ισοφάρισης στο 63′.

Αυτή τη φορά ο Παπαδάκη Γ.Γ. χρίστηκε σκόρερ φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσα με 2-2.

Στα εναπομείναντα λεπτά ως το φινάλε ο Ρούβας είχε τον έλεγχο της αναμέτρησης και τα έδωσε όλα για να ξανά πάρει το προβάδισμα.

Μάλιστα οι γηπεδούχοι έφτασαν πολύ κοντά στο να το πετύχουν τουλάχιστον τρεις φορές.

Στο 66′ και το 71‘ με τις εκτελέσεις φάουλ ων Ξημεράκη και Γιαννακόπουλου που σταμάτησαν στο δοκάρι και στο 79‘ με την ανεπανάληπτη ευκαιρία του Νικηφόρου που δεν κατάφερε να σκοράρει σε κενή εστία με τους αμυντικούς να διώχνουν πάνω στη γραμμή.

Η Φαιστός άντεξε την πίεση μέχρι το τέλος και έφυγε από το γήπεδο των Δαφνών με έναν υπερπολύτιμο βαθμό που την ανεβάζει συνολικά στους 7 και την 6η θέση της βαθμολογίας.

Από την άλλη οι γηπεδούχοι αισθάνονται πως δικαιούνταν κάτι παραπάνω από τον αγώνα, με τον ένα έξτρα πόντο να τους ανεβάζει στους 3 στο σύνολο.

Ο Ρούβας δεν έχει γευτεί ακόμα τη χαρά της νίκης.

Πλέον θα προσπαθήσει να το πετύχει την ερχόμενη βδομάδα στην έδρα του Δωριέα, ενώ για τη Φαιστό ακολουθεί το παιχνίδι με το Ασήμι.

Συνθέσεις:

Ρούβας: Ζερβός, Φουκάκης, Μαυρογιαννάκης (82′ Κουτάντος), Ξημέρης (84′ Τερζίδης), Προκοπάκης, Ιωάννου, Νικηφόρος, Νικάκης (67′ Γιαννακόπουλος), Πρίφτης, Ξημεράκης, Μαστραχάς (67′ Νικολάου)

Φαιστός: Μπουρδελής, Γκερεδάκης, Παπαδάκης Γ.Μ, Μακριδάκης, Παπαδάκης Α., Παπαδάκης Γ.Γ., Νικολιδάκης, Κιόσα, Μαυρογιαννάκης, Τάρε (74 Χατζηδάκης), Ανδρουλάκης (51′ Γρηγοράκης)