ΛΙΝΤΟ- ΡΟΥΒΑΣ 1-1…

0
618

Σε ένα πολύ όμορφο παιχνίδι στο γήπεδο του Λίντο η ομώνυμη ομάδα αναδείχθηκε ισόπαλη με 1-1 κόντρα στον Ρούβα, σε ένα αποτέλεσμα που μπορεί να χαρακτηριστεί δίκαιο.

Απόδοση: Δημήτρης Γιγουρτσής

Ανταπόκριση: Νίκος Πατελάρος:

Το Λίντο υποδέχτηκε τον Ρούβα στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της Α2 ΕΠΣΗ.

Παρά τον δυνατό άνεμο που δυσκόλευε τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών έγινε ένα καλό παιχνίδι το οποίο θα μπορούσαν να είχαν κερδίσει και οι δύο μονομάχοι.

Στο πρώτο μέρος το Λίντο κατάφερε να επιβάλει το δικό του ρυθμό και ήταν σαφώς ανώτερο, δημιουργώντας πολλά προβλήματα στην άμυνα των φιλοξενούμενων.

Έτσι σαν φυσικό επακόλουθο ήρθε το γκολ για τους γηπεδούχους στο 28ο λεπτό της συνάντησης. Ο Νικολάου έφυγε μόνος από τα δεξιά και με ωραίο τελείωμα έγραψε το 1-0.

Το Λίντο θα μπορούσε να είχε βρει κι άλλο γκολ στο πρώτο ημίχρονο καθώς η υπεροχή του ήταν εμφανής.

Κυριότερες ευκαιρίες αυτή του 37ο λεπτού όταν ο Βουιδάσκης σούταρε λίγο άουτ, αλλά και αυτή του 26΄με το φάουλ του Χριστοφή να απομακρύνεται από τον τερματοφύλακα Ζερβό.

Στην επανάληψη η εικόνα άλλαξε άρδην με τον Ρούβα να μπαίνει αποφασισμένος να πιέσει για την ισοφάριση.

Τελικά αυτή ήρθε στο 59ο λεπτό με τον Μαστραχά που μόλις πριν δευτερόλεπτα είχε περάσει στον αγώνα.

Από το φάουλ του Ξημεράκη και την σύγχυση στην άμυνα του Λίντο επωφελήθηκε ο Μαστραχάς  και προ κενής εστίας έκανε το 1-1.

Με το μομέντουμ με το μέρος του ο Ρούβας λίγο έλειψε να κάνει την ολική ανατροπή. ένα λεπτό μετά την ισοφάριση, στο 60′ ο Νικάκης έκανε το σουτ, ασταθής απόκρουση του Ζαχαριουδάκη και ο Γιαννακόπουλος που ακολούθησε την φάση δεν βρήκε την μπάλα όπως θα ήθελε.

Στα τελευταία λεπτά το παιχνίδι έγινε… ροντέο με τις δύο ομάδες να ψάχνουν το γκολ της νίκης.

Σε οποιαδήποτε άλλη μέρα το Λίντο θα είχε βρει το 2-1, αλλά σήμερα βρήκε απέναντι του έναν εκπληκτικό Ζερβό.

Ο τερματοφύλακας του Ρούβα έκανε κάποιες τρομερές αποκρούσεις στα τελευταία λεπτά κρατώντας το βαθμό της ισοπαλίας για την ομάδα του.

Πιο σπουδαίες εξ αυτών στη φοβερή προσπάθεια του Νικολάου με τακουνάκι στο 78‘ την οποία απομάκρυνε σε πλάγιο, αλλά και στο 82‘ όταν δεν άφησε τον Κομνηνό να χριστεί σκόρερ μετά από κεφαλιά.

Έτσι το 1-1 έμεινε μέχρι το τέλος, δίνοντας από ένα βαθμό σε κάθε ομάδα. Με τον έξτρα πόντο το Λίντο παρέμεινε 3ο με 13 βαθμούς ενώ ο Ρούβας έφτασε τους 7 στην κατάταξη της Α2 ΕΠΣΗ.

Συνθέσεις:

Λίντο (Δ. Φραγκιαδάκης): Ζαχαριουδάκης (70′ Ζαιμάκης), Μαρκατάτος (46′ Παπαδάκης), Διακάκης, Δροσάτος, Χριστοφής, Μηλιαράκης Τσαφαντάκης (81′ Καρδουλάκης), Βοιδάσκης (62′ Κομνηνός), Νικηφόρος, Νικολάου, Λιανέρης

Ρούβας (Α. Παπακώστας): Ζερβός, Φουκάκης, Φάκας, Μαυρογιαννάκης, Τερζίδης, Ιωάννου, Νικάκης, Ξημεράκης, Πρίφτη (92′ Πρινιανάκης), Τασουδής (58′ Μαστραχάς), Γιαννακόπουλος