ΔΕΝ ΚΑΤΑΦΕΡΕ Η ΓΟΡΤΥΣ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΕΝΑ ΚΑΛΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΜΕ ΤΟΝ ΖΑΡΟ ΣΤΟΥΣ ΑΓΙΟΥΣ ΔΕΚΑ ΚΑΙ ΕΧΑΣΕ 3-0…

0
886

Το ματς ξεκίνησε μ’ ένα πολύ καλό σουτ του Δημήτρη που βρήκε σε ετοιμότητα τον πολύ καλό σήμερα τερματοφύλακα του Ζαρού Χατζιδάκη, ο οποίος έδιωξε σε κόρνερ.

Στη συνέχεια ο Ζαρός πήρε τα ηνία του ματς, χωρίς πάντως να μπορεί να δημιουργεί επικίνδυνες καταστάσεις στα καρέ του Κοζονάκη.
Στο 20′ ο Δημήτρης είχε άλλο ένα καλό σουτ, το οποίο έφυγε λίγο άουτ και τέσσερα λεπτά αργότερα ο Χελά με εκπληκτικό τάκλιν πρόλαβε τον Καλομοίρη πριν βγει φάτσα με τον Κοζονάκη.
Κι ενώ όλα έδειχνα ότι το ημίχρονο θα έμενε στο μηδέν, στην τελευταία ουσιαστικά φάση του πρώτου ημιχρόνου, ένα (ακόμα φέτος) λάθος από τους παίκτες της Γόρτυνας μεταξύ κέντρου και μεγάλης Περιοχής του Κοζονάκη, έδωσε την ευκαιρία στους παίκτες του Ζαρού να ξεδιπλώσουν μια πολύ ωραία επίθεση με τελικό αποδέκτη της μπάλα τον Αναγνωστάκη ο οποίος πλάσαρε από κοντά τον ανήμπορο να αντιδράσει Κοζονάκη, βάζοντας το Ζαρό μπροστά στο σκορ σ’ ένα οριακό σημείο του ματς.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Γόρτυνα μπήκε δυνατά στο ματς προκειμένου να πετύχει την ισοφάριση.

Και θα μπορούσε να το πετύχει μόλις στο 46′ αν ο Χατζιδάκης δεν απέκρουε εκπληκτικά το πλασέ εξ επαφής του Μικέλ που “πετάχτηκε” αμαρκάριστος απέναντί του.
Οι Παίχτες της Γόρτυνας σιγά -σιγά άρχιζαν να κουράζονται από το βαρύ αγωνιστικό χώρο, μια που το ματς διεξαγόταν υπό βροχή κι έτσι οι παίκτες του Ζαρού διαχειριζόταν με τον καλύτερο τρόπο το πολύτιμο γκολ που είχαν πετύχει στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.
Στο 75′ ο Σταυρακάκης από καλή θέση πιάνει “αέρα” για να έρθει ο Ποτηράκης στο 85′ με ψιλοκρεμαστό πλασέ να “κλειδώσει” ουσιαστικά το ματς για τον πρωτοπόρο Ζαρό.

Στο 87′ ο Χατζιδάκης για άλλη μια φορά στο ματς διώχνει εκπληκτικά την κεφαλιά του Ξαγοραράκη, με τη μπάλα να βρίσκει την οριζόντια δοκό του και να καταλήγει κόρνερ.
Ένα λεπτό αργότερα ο Αναγνωστάκης έχει κι αυτός δοκάρι για το Ζαρό αυτή τη φορά και στην τελευταία φάση του ματς ο Ποτηράκης με δυνατό σουτ γράφει το τελικό 0-3 για την ομάδα του, που ήταν και το τελικό σκορ του αγώνα.

Γόρτυς: Κοζονάκης, Ξαγοραράκης, Χελά (), Σταυρακάκης, Κωστάκης, Αντωνάκης, Μάλο (81′ Κυρλάκης), Κεφάκης, Μπατούνας (88′ Μηναδάκης), Δημήτρης (70′ Φουντουλάκης), Μικελ (84′ Αμανάκης)

Ζαρός: Χατζιδάκης, Γιαννακάκης, Παραθυράς, Χαμαλάκης, Δουλγεράκης (87′ Λεμονάκης), Φραγκιαδουλάκης, Κουρουθιανάκης, Μόντι (70′ Χριστοφοράκης), Ποτηράκης, Αναγνωστάκης (83′ Αλμπαντάκης), Καλομοίρης (79′ Κουτσάκης).