Η εμφάνιση του Ευγένιου Γκέραρντ στο Γεντί Κουλέ προκάλεσε μεγάλη συγκίνηση. Δάκρυσαν οι δύο προπονητές και του φίλησε το χέρι ο Νίκος Κωστένογλου…
![Συγκίνηση στο Ηράκλειο με Γκέραρντ Συγκίνηση στο Ηράκλειο με Γκέραρντ](http://www.gazzetta.gr/sites/default/files/styles/scale_n_crop_812x457/public/article/2017-05/gerard1.jpg?itok=oCz3KA0l)
Παρά τα 77 του χρόνια και παρότι έχει σοβαρά προβλήματα υγείας ο Γκέραρντ πηγαίνει ακόμα στο Γεντί Κουλέ. Έτσι έκανε και στο ΟΦΗ – Άρης, όπου έγινε αντιληπτός στο ημίχρονο, προκαλώντας μεγάλη συγκίνηση.
Εισέπραξε ένα πολύ δυνατό χειροκρότημα από τον κόσμο. Δακρυσμένος ο τεχνικός των Ηρακλειωτών, Νίκος Παπαδόπουλος, αλλά και αυτός του Άρη, Νίκος Κωστένογλου, ο οποίος έσπευσε στο πλευρό του Ολλανδού και του φίλησε το χέρι.