6° Μαθητικό Φεςτιβάλ Γόρτυνας και η αρχή φέτος έγινε με τις «Όρνιθες του Αριστοφάνη» και το Δημοτικό σχολείο Αγίων Δέκα, οι μαθητές καλά διαβασμένοι στον ρόλο τους και με τον πάτερ Νικόλαο Ξυλούρη να τους καθοδηγεί …
Στην συνέχεια σειρά είχαν οι μαθητές από το γυμνάσιο Αγίας Βαρβάρας με τρεις παραστάσεις, «Αγόρι και κορίτσι στον Καζαντζάκη» – «Ο μικρός πρίγκιπας και η αλεπού» – «Τελικά είναι γέφυρα η αγάπη:», με καθηγήτριες (Παπαδάκη Ειρήνη, Βιτσαξάκη Ευη, Αδρουλάκη Κατερίνα, Λιάσκου Σοφία)
![](https://lh3.googleusercontent.com/-bhukcc0Pqlg/WTnhN6xHELI/AAAAAAAAEBU/hbBYn_AVqV8Z0CcB0b3jtSLLNOByun9tQCHM/s640/blogger-image--1960734816.jpg)
ο πρόεδρος της τοπικής κοινότητας Αγίων Δέκα Τσατσάκης Βαλάντης, φορείς του Δήμου Γόρτυνας, πρόεδροι κοινοτήτων κ.α.
Η αυριανή μέρα συνεχίζετε με δημοτικό σχολείο Στόλων με το θεατρικό «Γαϊτανάκι» και το δημοτικό σχολείο Πετροκεφαλίου με την παράσταση «Η φάρμα των ζώων»