ΙΣΟΠΑΛΙΑ ΓΙΑ ΓΟΡΤΥΣ ΚΑΙ ΜΙΝΩΙΚΗ ΣΤΟΥΣ ΑΓΙΟΥΣ ΔΕΚΑ…

0
520

film1

Minoiki001Η Γόρτυνα ξεκίνησε χωρίς τον τραυματία Μπατούνα και τον τιμωρημένο Ξαγοραράκη, ενώ στον πάγκο Μπέης και Μπαλωμένος (που χρειάστηκε τελικά ν’ αγωνιστούν), ήταν επίσης με προβλήματα τραυματισμού. Ο Κοζυράκης που έπαιξε όσο άντεξε, ήταν χωρίς προπόνηση την προηγούμενη βδομάδα όπως επίσης και ο Χουδετσανάκης που έχει χάσει μεγάλο μέρος των προπονήσεων, λόγω της στρατιωτικής του θητείας.Minoiki003

Η Μινωική προσπάθησε να αιφνιδιάσει την Γηπεδούχο ομάδα όμως στο 5’ ο Ανδρικάκης που βρέθηκε σε πολύ καλή μέρα, απέκρουσε πάνω στη γραμμή το εξ επαφής σουτ του Ταβλαδωράκη.
Από εκεί και μετά με σφικτές τις γραμμές και με τους παίκτες να πηγαίνουν με πάθος σε κάθε φάση δεν απειλήθηκε καθόλου. Αντίθετα στο 38’ από ωραία ενέργεια και σέντρα του Κοζυράκη ο Μαθιουδάκης έπιασε εξαιρετική κεφαλιά ψαράκι, με την μπάλα να φεύγει χιλιοστά άουτ από το δεξί δοκάρι του ανήμπορου να αντιδράσει Ψαρουλάκη.
Έτσι το ημίχρονο έκλεισε με 0-0.

Minoiki004

Στο δεύτερο ημίχρονο
 Η Μινωική μπήκε δυνατά στο ματς και στο 53’ ο Λέσι με απευθείας εκτέλεση φάουλ βρήκε το οριζόντιο δοκάρι του Ανδρικάκη, ο οποίος άγγιξε τη μπάλα όσο έπρεπε για να αποσοβήσει το γκολ.
Στο 58’ η Γόρτυς προσπάθησε ν’απαντήσει στις ευκαιρίες αλλά ο Ψαρουλάκης έδιωξε δύσκολα το σουτ του Μαθιουδάκη .
Η Μινωική συνέχισε να πιέζει προσπαθώντας να βρει το γκολ που θα της χαρίσει τη νίκη όμως η Γόρτυνα αμυνόταν σθεναρά.
Μάλιστα στο 80’ οι αμυντικοί της Μινωικής έκοψαν την τελευταία στιγμή την μπαλιά τρύπα του Μαθιουδάκη που θα έβγαζε τετ-α-τετ τον Μπέη και τέσσερα λεπτά αργότερα, ξανά ο Μαθιουδάκης, στην ωραία μπαλιά τρύπα του Μπέη, αντί να πλασάρει, προσπάθησε να τριπλάρει και τον τελευταίο αμυντικό ο οποίος και τον σταμάτησε.
Αυτή ήταν και η τελευταία φάση του ματς που τελείωσε λίγα λεπτά αργότερα με το στείρο 0-0.

Minoiki006

Μετά το τέλος του ματς ο προπονητής της Γόρτυνας κ . Τσαγκαράκης δήλωσε στην επίσημη ιστοσελίδα του σωματείου “Γόρτυς”: «Πήραμε ένα πολύ σημαντικό βαθμό σήμερα που θα μας βοηθήσει και ψυχολογικά απέναντι σε μια ομάδα έμπειρη και πολύ ποιοτική, η οποία δείχνει ότι θα πρωταγωνιστήσει φέτος για την κατάκτηση του τίτλου. Απ’ τη μεριά μας κάναμε σήμερα ότι δεν κάναμε στα προηγούμενα παιχνίδια. Οι παίκτες μου εφάρμοσαν σχεδόν στο έπακρο ότι είχαμε σχεδιάσει στ’ αποδυτήρια και έβγαλαν πάθος και μεγάλη αγωνιστική διάθεση. Αν όλα αυτά τα είχαμε βγάλει και στα προηγούμενα παιχνίδια, θα είχαμε καλύτερη συγκομιδή βαθμών και σίγουρα καλύτερη ψυχολογία σε σχέση μ αυτή που είχαμε σήμερα πριν το ματς. Στο πρώτο ημίχρονο το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο. Κοιτάξαμε τον αντίπαλο σαν ίσο προς ίσο, περιορίσαμε τα ατού του και είχαμε και μια εξαιρετική στιγμή με την κεφαλιά ψαράκι του Μαθιουδάκη. Στο δεύτερο ημίχρονο η Μινωική ήταν καλύτερη από εμάς. Σ αυτό συνετέλεσαν και οι τέσσερις αλλαγές που έγιναν, και που ήταν αναγκαστικές για διαφορετικούς λόγους η καθεμιά, με αποτέλεσμα να αποσυντονιστούμε. Παρά την ασφυκτική πίεση της Μινωικής, οι παίκτες μου έβγαλαν δύναμη, πάθος και ψυχή, κρατώντας το μηδέν πίσω, με την άμυνα και τον τερματοφύλακα μας να είναι εκεί όποτε χρειάστηκε. Στο τέλος μάλιστα, σε δύο τρεις αντεπιθέσεις που βγήκαμε και με παίκτη παραπάνω, αν είμαστε λίγο πιο προσεκτικοί, θα μπορούσαμε να «κλέψουμε» το ματς. Έτσι πήραμε ένα πολύτιμο βαθμό, ειδικά μετά τα τελευταία ανεπιτυχή αποτελέσματα, βαθμός που θα μας κάνει καλό για τη συνέχεια. Το σημερινό ματς δείχνει ξεκάθαρα ότι οι παίκτες μου έχουν πολλές δυνατότητες, φτάνει να το καταλάβουν και οι ίδιοι και να προσπαθήσουν ακόμα περισσότερο στα επόμενο ματς, έτσι ώστε η ομάδα να πάρει βαθμούς και να παίξει και καλύτερο ποδόσφαιρο”.

Minoiki007

Εξάλλου ο προπονητής της Μινωικής κ. Χατζησεβαστός, Δήλωσε στην επίσημη ιστοσελίδα του σωματείου “Γορτυς”:«Νομίζω ότι στο πρώτο ημίχρονο δεν είμαστε καλοί, χάσαμε γρήγορα τη συγκέντρωση μας και αν και είχαμε δύο καλές ευκαιρίες και απειληθήκαμε σε μια περίπτωση, δεν μπορέσαμε να κάνουμε τίποτε άλλο. Στο δεύτερο ημίχρονο όμως είμασταν πολλοί καλοί. Πιέζαμε συνεχώς, είχαμε ν’ αντιμετωπίσουμε μαζική άμυνα από την αντίπαλη ομάδα και από καθαρή ατυχία δεν σκοράραμε. Όταν ο καλύτερος παίκτης της αντιπάλου ομάδας είναι ο τερματοφύλακας, καταλαβαίνεται τις ευκαιρίες και την πίεση που είχαμε. Δεν θέλω να υποτιμήσω την προσπάθεια των παιδιών της Γόρτυνας, τους εύχομαι καλή συνέχεια, αλλά νομίζω ότι έπρεπε να κερδίσουμε σήμερα.»

Minoiki008

Γόρτυς: Ανδρικάκης, Αντουράκης, Μηναδάκης, Χουδετσανάκης(60’ Μπαλωμένος), Κωστάκης, Κοκολάκης, Φανουράκης(85’ Χαριτάκης), Μαθιουδάκης, Κεφάκης, Μικελ(70’ Μάλο), Κοζυράκης(65’ Μπέης)

Μινωική: Ψαρουλάκης, Χατζηδημητρίου(70’ Νικηταράς), Παπουτσιδάκης, Γεωργαντζιάς, Αποστολάκης, Ταβλαδωράκης, Ρουμελιώτης, Ανδρεαδάκης(65’ Καστελλιανάκης), Βαρδονικολάκης Γ.(60’ Χριστοδούλου), Λέσι, Δρακούλης(90’ Ψαρράς) .