0
656
film1

Keraunos01

Η ομάδα του Κεραυνού μπήκε από τα πρώτα λεπτά στον αγωνιστικό χώρο, με σαφέστατη πρόθεση να κρατήσει το μηδέν πίσω και βρήκε ανέλπιστο σύμμαχο το δυνατό άνεμο που επικρατούσε στο γήπεδο.
Στο 10ο λεπτό πάντως η γόρτυς είχε μοναδική ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, όταν ο Ξαγοραράκης έσπασε ωραία το τεχνικό οφσάιντ, βρέθηκε απέναντι στον Ρουμπάκη, αλλά το σουτ του έφυγε ψηλά άουτ.

Keraunos03

Δύο  καλές στιγμές ακόμα στο ά ημίχρονο με τους Αεράκη και Μπέη. Όμως το 0-0 έμεινε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.
Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η ομάδα της Γόρτυνας πήγε να αιφνιδιάσει τον αντίπαλο, με τους παίκτες της να εναλλάσσουν ωραία την μπάλα, όμως το σουτ του Μπέη από πλάγια θέση έδιωξαν σε κόρνερ οι αμυντικοί των φιλοξενουμένων.

Keraunos04

Στο 73′ ο Κεραυνός έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής με δεύτερη κίτρινη κάρτα του Παπουτσιδάκη, πράγμα που έπρεπε να έχει γίνει νωρίτερα και με άλλο παίκτη του Κεραυνού στον οποίο χαρίστηκε ο διαιτητής κ. Σφακιανάκης.
Ο Κεραυνός λίγο έλλειψε να κλέψει το ματς στο 90′ , όταν σε φάουλ από το κέντρο του γηπέδου, η μπάλα πήρε δύναμη λόγω του αέρα, αναγκάζοντας τον Ανδρικάκη σε δύσκολη απόκρουση.
Αυτή ήταν και η τελευταία φάση του ματς, με τις δύο ομάδες να μένουν στο στείρο 0-0.

Keraunos05

Μετά το τέλος του ματς ο προπονητής της Γόρτυνας κ. Τσαγκαράκης δήλωσε στην επίσημη ιστοσελίδα της Γόρτυνας: “Το 0-0 είναι ένα αποτέλεσμα που δεν μας αφήνει ικανοποιημένους. Όταν παίζεις με ομάδες που πάνω κάτω έχεις τους ίδιους στόχους και αγωνίζεσαι και στην έδρα σου, σίγουρα θέλεις να κερδίσεις. Από εκεί και πέρα ο δυνατός άνεμος δεν βοήθησε να παιχτεί ποδόσφαιρο και κάποιες φάσεις μάλιστα δημιουργήθηκαν περισσότερο από τον αέρα και λιγότερο από τους παίκτες. Στις καιρικές συνθήκες ήρθαν να προστεθούν και οι απουσίες κάποιων παικτών που φάνηκαν στην οικονομία του ματς. Μ’ αυτά τα δεδομένα η ισοπαλία μοιάζει δίκαιο αποτέλεσμα, με την ομάδα μας να έχει πάντως περισσότερες ευκαιρίες, έτσι ώστε αν υπήρχε μια ομάδα που έπρεπε να κερδίσει αυτή θα έπρεπε να ήμασταν εμείς. Έχω πει και σε προηγούμενα ματς ότι πολλοί από τους παίκτες μας ήρθαν στο τέλος της προετοιμασίας κι έτσι πράγματα που έπρεπε να δουλευτούν στα φιλικά ματς, δουλεύονται αναγκαστικά στα επίσημα κι αυτό τα κάνει ακόμα πιο αγχωτικά. Χρειάζεται λίγο υπομονή. Τα παιδιά όπως έκαναν και σήμερα, θα συνεχίσουν μέρα με τη μέρα να βγάζουν περισσότερη αγωνιστική διάθεση και πάθος, θα δουλέψουμε και θα βελτιώσουμε και κάποια τεχνικά αγωνιστικά θέματα, έτσι ώστε να γίνουμε καλύτερη στη συνέχεια και να πάρουμε τους βαθμούς που θέλουμε για να μην έχουμε προβλήματα.

Keraunos06

ΓΟΡΤΥΣ: Ανδρικάκης, Ξαγοραράκης, Αντουράκης, Μπαλωνένος, Αεράκης, Μικέλ (85’ Φανουράκης), Κεφάκης, Μπατουνας (65’ Μαθιουδάκης), Αραβιστάνης (65’ Κοζυράκης), Μπέης (85’ Χαριτάκης), Μηναδακης.

ΚΕΡΑΥΝΟΣ: Ρουμπάκης, Χανιωτάκης, Ανδρικάκης, Κουκάκης, Εκχόσου (57’ Λίλος), Γιαλυτάκης, Κοντογιάννης, Παπουτσιδάκης, Τιγκίρης (55’ Κενδριστάκης), Λέλεκας, Τ. Νάτος (81’ Εργαζάκης). ομάδα μας.