2-0 ΚΕΡΔΙΣΕ Ο Α.Ο.Τ. ΤΗΝ ΓΟΡΤΥΝΑ ΣΤΟ ΤΥΜΠΑΚΙ..

0
2485

Το «σερί» των πέντε συνεχόμενων θετικών αποτελεσμάτων της Γόρτυνας «έσπασε» ο ΑΟΤ, καθώς επικράτησε με 2-0, για τη 16η αγωνιστική της Α1 κατηγορίας της ΕΠΣΗ.

Σε ένα παιχνίδι χωρίς πολλές φάσεις ο ΑΟΤ ήταν εκείνος που κατάφερε να πάρει το θετικό αποτέλεσμα και τους τρεις βαθμούς και να επιστρέψει στις νίκες μετά από τρεις διαδοχικές ήττες.

Στο πρώτο μέρος καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να πετύχει κάποιο τέρμα, με αποτέλεσμα το σκορ να παραμείνει 0-0.

Η Γόρτυς απείλησε με τις λιγοστές ευκαιρίες των Μπαντούνα, Φουντουλάκη και Δάσκου, ενώ δέχθηκε και μία κόκκινη κάρτα ο ποδοσφαιριστής της, Ορφέας Γεωργαλάς, σε ένα παιχνίδι αμφίρροπο όπου και οι δύο πλευρές «καιγόντουσαν»… για βαθμούς.

Στην επανάληψη, ο ΑΟΤ είχε κάποιες ευκαιρίες με τους Τριάντη, Παπαδάκη Γιώργο και Χαλκιαδάκη, δίχως όμως να καταφέρει να σκοράρει. Λίγο αργότερα η Γόρτυνα προσπάθησε και εκείνη να πιέσει αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

Το σκορ στο παιχνίδι «άνοιξε» ο Χαλκιαδάκης στο 60ο λεπτό του παιχνιδιού με ένα μακρινό σουτ, δίνοντας έτσι το προβάδισμα στην ομάδα του και αποβάλλοντας το άγχος από τους ποδοσφαιριστές του.

Από εκεί και έπειτα δεν υπήρξε κάτι επιπλέον, μέχρι τη στιγμή που ο Χαλκιαδάκης κέρδισε πέναλτι στο 90ο λεπτό, στο οποίο ο ίδιος εκτέλεσε και ευστόχησε, διπλασιάζοντας έτσι τα δικά του τέρματα, αλλά και της ομάδας του, και δίνοντας της μία πολύ σημαντική νίκη, από την οποία έφτασε τους 15 βαθμούς.

ΑΟΤ (Π. Μαρινάκης): Χαραλαμπάκης, Χαλκιαδάκης, Σκαντζάκης, Ντόκο, Παπαδάκης Σ., Τριάντης, Κουτεντάκης (55’ λ.τ. Παπαδομανωλάκης), Χριστοδουλάκης (65’ Τσούπι), Σκουτέλης (46’ Μπριλάκης), Καρταλιανάκης, Παπαδάκης Γ.

ΓΟΡΤΥΣ (Φ. Χαλκιαδάκης): Σαβουιδάκης, Γενιτσαρίδης, Πολυμέριδης, Κωστάκης (85′ Κοκορέλιας, Δημήτρης (40’ Κεφάκης), Κλαπάκης, Φουντουλάκης (46′ Μάλο), Μπαντούνας, Γεωργαλάς (43’ κόκκινη), Δάσκος (75′ Ψωμάς), Ξαγοραράκης