Αναμένεται να γίνει πόλος έλξης το πανέμορφο εκκλησάκι που χτίστηκε μέσα σε ένα δέντρο, προς τιμήν του Αγίου Παΐσιου, στο χωριό Αγία Βαρβάρα στην Κόνιτσα
![Το εκκλησάκι στην Κόνιτσα που χτίστηκε μέσα σε δέντρο 300 ετών!](https://i-diakopes.gr/wp-content/uploads/2020/01/DENTROEKKLISIA2r-CE91CEBDCF84CEB9CEB3CF81CEB1CF86CEAE.jpg)
Εντυπωσιάζει το εκκλησάκι που χτίστηκε προς τιμήν του Αγίου Παΐσιου, στο εσωτερικό ενός δέντρου- 300 ετών. Το πανέμορφο εκκλησάκι βρίσκεται 22 χιλιόμετρα βόρεια της Κόνιτσας στο χωριό Αγία Βαρβάρα, εκεί όπου στα νεανικά του χρόνια περνούσε ο Άγιος πηγαίνοντας στο κοντινό χωριό Αμάραντος, για να εκτελέσει ξυλουργικές εργασίες και επισκευές σε ντόπιες οικίες.
![Το εκκλησάκι στην Κόνιτσα που χτίστηκε μέσα σε δέντρο 300 ετών!](https://i-diakopes.gr/wp-content/uploads/2020/01/DENTROEKKLISIA-KOLAZ.jpg)
Το υπεραιωνόβιο δέντρο (δρυς), στο εσωτερικό του είχε υποστεί αρκετές φορές καταστροφές και πυρκαγιές. Ταξιδιώτες σταματούσαν εκεί, έμπαιναν μέσα στο εσωτερικό του δέντρου και άναβαν φωτιά για να ζεσταθούν
![Το εκκλησάκι στην Κόνιτσα που χτίστηκε μέσα σε δέντρο 300 ετών!](https://i-diakopes.gr/wp-content/uploads/2020/01/unnamed.jpg)
Χάρη, όμως, στην ιδέα και πρωτοβουλία του κατοίκου του χωριού Αγία Βαρβάρα, Χάρη Πορέτση, το δέντρο σώθηκε για να μετατραπεί σε προσκυνηματικό τόπο του Άγιου Παΐσιου.
![Το εκκλησάκι στην Κόνιτσα που χτίστηκε μέσα σε δέντρο 300 ετών!](https://i-diakopes.gr/wp-content/uploads/2020/01/DENTROEKKLISIA2r.jpg)
Το αδύναμο ευλογημένο δέντρο θωρακίστηκε εσωτερικά με πέτρα από την περιοχή και μετατράπηκε σε δενδροκκλησιά. Το ύψος της εκκλησίας είναι 2.10 μέτρα και μέσα φιλοξενείται η εικόνα του Αγίου Παΐσιου, ένα καντηλάκι και ένα μανουάλι.
![Το εκκλησάκι στην Κόνιτσα που χτίστηκε μέσα σε δέντρο 300 ετών!](https://i-diakopes.gr/wp-content/uploads/2020/01/IMG_4884.jpg)
Στην Ελλάδα υπάρχουν ελάχιστα παρόμοια εκκλησάκια – τόποι προσκυνήματος μέσα σε δέντρο και κεντρίζουν το ενδιαφέρον Ελλήνων και ξένων επισκεπτών.
![Το εκκλησάκι στην Κόνιτσα που χτίστηκε μέσα σε δέντρο 300 ετών!](https://i-diakopes.gr/wp-content/uploads/2020/01/IMG_4891.jpg)
Απο το χωριό Αγία βαρβαρα, σύμφωνα με τη χριστιανική παράδοση, πέρασε και ο Άγιος Κόσμας ο Αιτωλός. Εκατό μέτρα από τη δεντροκλησσιά υπάρχει ένα εκκλησάκι προς τιμήν του Άγιου Κοσμά του Αιτωλού.