Συγκεκριμένα το Δημοσίευμα Αναφέρει:
Τον Δήμαρχο Ηρακλείου κ. Γιάννη Κουράκη επισκέφθηκε σήμερα ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Γορτύνης και Αρκαδίας κ.κ.Μακάριος και ο Δήμαρχος Τυμπακίου κ.Χαραλαμπάκης Αντώνης ως Επιτροπή για την υλοποίηση εκδηλώσεων στη μνήμη του Καπετάν Πετρακογιώργη.
![](https://gortynalive.com/wp-content/uploads/2023/10/728x90_Cretan_taste.jpg)
Οι εκδηλώσεις θα πραγματοποιηθούν στις 6 και 7 Σεπτεμβρίου 2008 στην ευρύτερη περιοχή της Μεσσαράς και στις 7/09 θα γίνουν τα αποκαλυπτήρια του ανδριάντα του Καπετάν Πετρακογιώργη στο Μαγαρικάρι.
Ο κ. Κουράκης δήλωσε ότι ο Δήμος Ηρακλείου θα συμμετάσχει ενεργά στις εκδηλώσεις στηρίζοντας αυτήν την πρωτοβουλία.