ΝΙΚΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟ …

0
565

Ο Ολυμπιακός «μπήκε» καλύτερα στο παρκέ και προηγήθηκε με 7-2 στο τρίτο λεπτό, με κύριο «όπλο» το pick and roll και ένα τρικ από πλευράς Κεμζούρα, που άφηνε τον Σπανούλη πάνω στον Φριντέτ.

Οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν γρήγορα με Καλάθη – Παπαπέτρου και τελικά έκλεισαν το δεκάλεπτο έχοντας το μικρότερο δυνατό προβάδισμα (18-17).

12’14’16’18’20’2ηΤο… τετράποντο του Πολ έφερε ξανά την ισορροπία (23-23) και το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε ουσιαστικά από το μηδέν, μέχρι να πάρει… φωτιά ο Ράις! Ο Αμερικανός γκαρντ βρήκε χώρο και σουτ (3/3 εντός πεδιάς, 3/3 βολές) για να δώσει προβάδισμα εφτά πόντων στους «πράσινους» (30-23).

Ο Ράις ήταν στη… ζώνη και ανέβασε την διαφορά στους οκτώ (33-25, 13′), όμως ο Σπανούλης ήταν εκεί και κράτησε τον Ολυμπιακό κοντά (33-32, 16′).

Η σκυτάλη πέρασε στη συνέχεια στον Μήτογλου, ο οποίος πέτυχε σερί πόντους για το +7 του ημιχρόνου (46-39), που διαμορφώθηκε από ένα ακόμα σουτ του Ράις (18π).

22’24’26’28’30’3ηΟ Τόμας ήταν… κεφάτος στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου και η διαφορά ανέβηκε για πρώτη φορά σε διψήφιο επίπεδο (50-39, 22′), προτού φτάσει στο +13 (54-41) από τετράποντο του Φριντέτ.

Η είσοδος του Ριντ έδωσε ενέργεια και σκορ στον Ολυμπιακό και οι φιλοξενούμενοι μείωσαν αρχικά στους πέντε (61-56, 29′) και στη συνέχεια στους τέσσερις (63-59, 29′), με τον Μπάλντγουιν να σκοράρει στη λήξη του δεκάλεπτου για το 63-61.

32’34’36’38’40’4ηΤο μομέντουμ ήταν… ερυθρόλευκο και το τρίποντο του Πολ έδωσε προβάδισμα στους φιλοξενούμενους (63-64) στη πρώτη φάση του τέταρτου δεκαλέπτου.

Ο Ράις πήρε… ξανά το όπλο του και δύο σερί τρίποντα αποκατέστησαν τα δεδομένα της αναμέτρησης (69-64, 31′), όμως οι φιλοξενούμενοι ήταν σταθερά κοντά στο σκορ, με στοχευμένο μπάσκετ και καλές επιλογές.

Ο Πολ μάλιστα μείωσε στον πόντο (74-73, 35′), ενώ ο Σπανούλης ισοφάρισε με νέο τρίποντο (76-76), δίνοντας χαρακτήρα θρίλερ στην αναμέτρηση.

Ο Ολυμπιακός πέρασε μάλιστα μπροστά (76-78 και 78-81), αλλά ο Ράις ισοφάρισε (81-81) και το παιχνίδι εξελίχθηκε σε… ρόλερ κόστερ!

Ο Μπάλντγουιν έκανε κακή επίθεση και ο Παπαγιάννης ισοφάρισε (86-86), τρία δευτερόλεπτα πριν το τέλος.

Η επαναφορά δεν κύλησε σωστά για τους Πειραιώτες, ο Καλάθης δεν πρόλαβε να σουτάρει με καλές συνθήκες και το ματς οδηγήθηκε στη παράταση.

41’42’43’44’45’ΠαράτασηΗ ισορροπία συνεχίστηκε στο έξτρα πεντάλεπτο. Ο Ολυμπιακός πέρασε μπροστά με καλάθι του Σπανούλη (89-91, 43′) και ο Φριντέτ απάντησε (3/3 βολές και 92-91), προτού ο Ράις ανεβάσει την διαφορά στους πέντε (96-91).

Ο Παπανικολάου μείωσε στους τρεις (96-93) 19,5″ πριν το τέλος και ο Παπαγιάννης έκανε το 97-93 με 1/2 βολές.

Ο νεαρός σέντερ έκοψε τον Σπανούλη στη συνέχεια και η νίκη πήγε στον Παναθηναϊκό με το τελικό 99-93.*Περάστε το ποντίκι πάνω από το γράφημα για να